Plané neštovice a očkování

Plané neštovice prodělalo mnoho z nás. Své děti můžeme tohoto nepříjemného onemocnění ušetřit, pokud je necháme očkovat.

Plané neštovice a očkování

Byla jsem s dcerou na roční prohlídce a kromě toho, že naše pediatrička malou zkontrolovala, informovala mě, že na 15 měsících proběhe očkování proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám (nic zvláštního - vše dle řádného očkovacího kalendáře). Pokud však budu mít zájem, můžu si připlatit a moje princezna bude chráněna i před planými neštovicemi. Nejdřív mi proběhlo hlavou, já i všichni v naší rodině jsme je prodělali a žijeme bez problémů, tak proč vyhazovat zbytečně peníze navíc. Doktorky jsem se zeptala na její osobní názor, navíc mi s sebou domů dala několik letáčků na prostudování. No a jsem jednoznačně rozhodnutá! Nechci vám ale vnucovat svůj názor, jen si přečtěte pár řádek o onemocnění zvaném plané neštovice.

Vznik neštovic

Plané neštovice patří k nejčastějším a nejnakažlivějším dětským nemocem po celém světě. Původcem je virus varicela zoster, vir ze skupiny herpetických virů. Po prodělání nemoci má člověk doživotní imunitu na plané neštovice, ale virus stále v těle zůstává a v dospělosti může způsobit pásový opar!

Inkubační doba a způsob přenosu nemoci

Inkubační doba je 2-3 týdny od setkání s nemocným člověkem. Přenáší se kapénkovou nákazou a přímým stykem s infikovanou osbou, ale i kontaktem s předměty, kterých se pacient dotkl. Proto jsou nejvíce ohroženy kolektivy malých dětí. Vyskytují se po celý rok, v epidemiích v zimě a na jaře.

Příznaky neštovic

Klasickým příznakem je vyrážka, které může předcházet vzestup teploty a záněty horních cest dýchacích. Vyrážka je patrná hlavně na tvářích, ve vlasaté části hlavy, na trupu, méně na končetinách. Zprvu se na kůži objevují drobné skvrnky do velikosti 2 až 3 milimetrů, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3 až 6 milimetrů. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, ten se postupně změní na mléčně zkalený. Puchýřky rychle praskají a zasychají. Asi po 10 dnech se stroupek odloupne. Průměrně jich bývá 250-500. Pokud se člověk neškrábe, hojí se bez jizev. Vyrážka se objevuje v několika „vlnách". Na kůži jsou tak vedle sebe viditelná různá stádia vyrážky.

Dalším velmi nepříjemným příznakem je svědění, zvláště ve stadiu hnisání. A když něco svědí, nutí vás to k drbání. To může mít za následek bakteriální infekci, nemluvě o nehezkých jizvách.

Komplikace u planých neštovic nejsou časté, ale mohou se objevit. Např. zápal plic, zánět středního ucha ale i mozkových blan či mozku samotného. Při podezření vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba

Po zjištění nákazy planými neštovicemi je nutná izolace po dobu 10-14 dnů. Při zvýšené teplotě podávejte léky na snížení teploty (antipyretika - Paralen, Panadol, Nurofen), a dbejte na pitný režim. Na vyrážku stále platí tekutý pudr - vysušuje puchýřky. Pro celkové zklidnění se používají antihistaminika (např. Dithiaden). Vždy čtěte příbalový leták. Ale o léčbě ( hlavně u malých dětí) je lépe se poradit s lékařem.

Po léčbě se doporučuje týden rekonvalescence, hlavně u dětí. Vyrážka je svědí a oni se dobře nevyspí, jsou pak po nemoci velmi unavené a vyčerpané.

A ještě jedno důležité upozornění! Jak již bylo řečeno, je to velmi nakažlivé onemocnění, proto když půjdete k lékaři, zavolejte mu a zeptejte se, jaká opatření v ordinaci má, aby jste nenakazili celou čekárnu. Pokud nemáte vlastní auto, v žádném případě se nepřemisťujte hromadnou dopravou, ale raději poproste lékaře, ať přijede za vámi.

Prevence

Jedním z řešení je včasné izolování možného pacienta z dosahu nakažených. Druhým řešením je očkování:

 • očkovací látka proti planým neštovicím obsahuje oslabený virus varicely. Ten pak stimuluje imunitní systém, aniž by způsobil onemocnění.

 • očkovat lze již od 9. měsíce věku, a to až do 12 let. Doporučuje se aplikovat jednu dávku, ve věku od 13 let a výše dvě dávky s odstupem nejméně 6 týdnů mezi dávkami.

 • vakcína se podává injekčně pod kůži (oblast ramenního svalu).

 • látka není hrazena zdravotní pojišťovnou. Je na lékařský předpis. Na všechny nejastnosti a dotazy se ptejte vašeho ošetřujícího lékaře.

 • nejvhodnější doba pro toto očkování je před nástupem do kolektivního zařízení

 • vakcínu je vhodné aplikovat ve dvou dávkách  pro zvýšení účinnosti.

 • reakce po očkování nejsou časté, může se objevit zarudnutí a bolestivost v místě vpichu či zvýšená teplota, výjimečně asi do 1-3 týdnů mírná vyrážka

 • příklady komerčních přípravků: Varilix, Zostavax - cena mezi 1700 Kč - 2500 Kč podle výrobce, dále si musíte hradit výkon očkování cca 200 Kč (může se lišit podle ceníku lékaře).

Proti planým neštovicím se dá očkovat nově dostupnou kombinovanou očkovací látkou, kterou lze nahradit povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (navíc obsahuje očkovací látku proti neštovicím). Očkuje se ve dvou dávkách (1.dávka 15.měsíc a 2.dávka 21.-25.měsíc), též do ramenního svalu. Není hrazena pojišťovnou. Příklady komerčních přípravků: Priorix-tetra, Proquad

Zajímavost: v USA již od roku 1995 začali celoplošně očkovat děti na plané neštovice (pokud tam vaše dítě pojede na studijní pobyt musí být také proti nim očkované).

Výhody a nevýhody očkování

Na závěr si ještě shrneme výhody a nevýhody očkování proti planým neštovicím:

Výhody:

 1. ušetříte sebe i sví dítě 2 týdnů trápení
 2. v případě onemocnění nehrozí druhotné komplikace, např. po rozškrábání puchýřků, ale i těch vážnějších (zápal plic,...)
 3. menší riziko nakažení pásovým oparem
 4. pokud jste virus neprodělala v dětství a vaše dítě jím onemocní, může to být pro vás nebezpečné, zvláště v době těhotenství (potrat, poškození plodu)
 5. kompletní léčba může trvat až měsíc
 6. všechny léky hojící příznaky si musíte zaplatit sami

Nevýhody:

 1. vysoká cena očkovací látky
 2. nepříjemná aplikace, pro dítě možný stres
 3. možné reakce po očkování
 4. imunita proti neštovicím nemusí být 100%

 

Jak jste se rozhodli? Očkovat, neočkovat? Prodělali jste plané neštovice? Pamatujete si na to?

Plané neštovice a očkování patří do témat
 • neštovice hanca 22.02.2010 12:57:50

  chtěla jsem se zeptat kamarádka dala očkovat dceru a tet dostala neštovice i když je očkovaná .takže co je to za očkování když to i přesto dostane děkuji

  • Re: neštovice Ivana 04.02.2013 18:03:21

   Očkování není nikdy 100%. Povinné očkování je tak účinné hlavně proto, že bylo prováděno plošně a nemoci vymizely a nebylo se od koho nakazit...

 • očkování pro dospělé Ivana 04.02.2013 18:01:24

  Plané neštovice právě prodělávám, je mi 26 let, zatím to není tak zlé, výsev mám třetí den a nemám horečku. Jelikož jsem v dětství neprodělala přes neustálý kontakt s dětmi žádnou dětskou nemoc nejspíš mě ještě čekají zarděnky, proti těm se ale z důvodu budoucího očkování určitě nechám naočkovat až se uzdravím. Dnes jsem ohledně očkování proti planým neštovicím mluvila s paní doktorkou a ta mi v podstatě řekla to, co si myslím i já: pokud je dítě malé, nemoc zvládne určitě dobře, tudíž klidně nakazit :-). U dospělých žen s ohledem na nebezpečí v období těhotenství se očkování doporučuje.

 • Varilrix Lucie 16.11.2012 13:57:02

  Ahoj, jako malá jsem plané neštovice neměla, tak jsem se nechala očkovat před plánovaným těhotenstvím, asi 2 roky zpátky. Po první aplikaci očkování se mi objevil pásový opar, po druhé už to bylo v pohodě. Nyní jsem k planým neštovicím přišla, ani nevím kde. Mám pupínků jak máku a občas se mi zamotá hlava. Tomu všemu předcházelo bolení kůže, jako když na vás něco leze. Neštovice jsem ale rozhodně nečekala. Takže všem očkovaným přeju silnou imunitu a neočkovaným mírný průběh a málo svědění ;-)

 • neštovice terezka 06.06.2012 17:47:07

  Ahoj,pracuji v MŠ A ZŠ a máme tu neštovic. Je mi 46 let a dostala jsem je taky,jako dítě jsem je neměla. Horečku nemám,jsem jen unavená,ospalá,nevydržím dlouho stát pak se mi dělá špatně na omdlení. Jinak jsem pěkně osypaná s tekutým pudrem a kapkami fenistilu se to dá docela zvládnout. Jo jednu pozitivní věc to má zhubla jsem zatím 2kg (za první týden)musím jíst malé porce jinak mi je špatně od žaludku. Tak hodně štěstí a přeji aspoň tak dobrý průběh jak mám já.

 • očkování Jana 10.12.2010 00:13:04

  Můj syn nyní nemoc prodělává, takže sledují názory kolem tohoto onemocnění. Spíše zaznamenávám, že je nemoc brána jako zcela normální běžná nemoc,kterou si dítě musí prodělat. Pouze u dvou matek vymodlených jedináčků jsme se setkala s opačnou reakcí. Nemoc jsme zvládli úplně v pohodě, bez teplot, svědění, do týdne krásně zhojené a 4 letý syn si ještě libuje, jak si doma krásně odpočinul. teď jen čekám, za jak dlouho bude budou vyseté u mladší dcerky. A k očkování - dcerka známých (lékaři) je očkovaná a nyní prodělává nemoc velmi nepříjemným způsobem - nevolnosti, horečky, velmi četný výsev i v puse, krku apod.

  • Re: očkování Matoušková 02.02.2011 09:35:59

   Dobrý den, mám 18-ti letou dceru, ta prodělala neštovice, jelikož nebyla očkovaná, 2. moje dcera je šestiletá, jelikož je ekzematik, chtěla jsem ji ušetřit nepříjemné nemoci, takže jsem ji nechala očkovat proti planým neštovicím. Právě tyto neštovice prodělává, měla 2 dny horečku, pupínků má asi na 200 po celém těle, stěžuje si na bolest v krku, má průjem, takže žádný rozdíl oproti očkovaným a neočkovaným dětem nezaznamenávám, spíš si myslím, že je to zase pouhý a sprostý lobbismus farmaceutických firem a jistota, jak z lidí vytahat peníze, vždyť přece špatní rodičové, kteří by nepořídili dítěti očkování, takže všem matkám doporučuji, aby se nenechaly nachytat, tak jako já a očkovat dítě nenechaly, tak jako už nikdy nenechám očkovat své dítě proti chřipce, tak NEDOPORUČUJI očkování proti neštovicím.

   • Re: Re: očkování Linda 06.02.2012 11:17:54

    Dobrý den,kamarádky dcerkabyla očkovaná a pak mělajen 6 pupínků.Je to ukaždého jiného.todvoufázové očkování jeprýefektivnější.Uvidím,nechala jsem malou očkovat,sebejsem už nestihla.

 • očkování po 15ti letech Betka 18.02.2011 15:27:28

  Dobrý den, Je mi 15 a neštovice jsem stále neměla. Dětská lékařka mi doporučila očkování, ale s mamkou se stále rozhodujeme jestli ano, nebo ne. Jako malá jsem byla v kontaktu s nakaženými dětmi, ale ani já ani můj 12ti letý bratr jsme je nedostali. Doktorka tvrdí, že se pokud je dostanu v dospělosti, je tam horší průběh,může to narušit těhotenství, poškodit plod atd. Dcera známých má 19, dostala neštovice a je už téměř měsíc doma, neštovice měla tři týdny a má opravdu ošklivé jizvy, ale myslím, že je to vyjímečný případ. Já osobně nevím, přijde mi to jako zbytečné zasahování do imunity. děkuji

  • Re: očkování po 15ti letech Linda 06.02.2012 11:14:45

   Dobrý den,mám 6 kamarádek,které neštovice prodělaly v dospělosti(24-28) a všechny měly dlouhý a ošklivý průběh:-( a jizvy jim zůstaly třeba i v obličeji.Velmi nebezpečné je to v těhotenství.Ale samozřejmě jsou i tací, který určitě měli lehčí průběh.Je to jako se vším :-(

 • očkování neštovice Linda 06.02.2012 11:10:24

  Dobrý den,já jsem malou nechala očkovat přípravkem Varillix.Dává se ve dvou dávkách(dávka 1400).Po první dávce je sice pravděpodobnost nákazy a pokud k ní dojde,tak je velice mírný průběh.Po půl roce jde na druhou dávku a pak by ji neměly neštovice ani p. opar zaskočit a nakazit na 100% :-).Je to účinější než to spojené se spalničkami.chtěla jsem nechat očkovat i sebe ale otěhotněla jsem.Je to dobrá investicce oproti jiným očkováním (např.proti chřipce).Ale každý si to musí zvážit sám.Držím palečky at se rozhodnete správně :-)

 • Veronika 12.02.2011 08:59:34

  Zrovna máme neštovice doma, 8letý syn měl průběh úplně krásný, bez teplot, pupínků jen pár. Od úterý přesně po 19 dnech co se objevily pupínky tomu prvnímu se nám osypal ten druhý ,je mu 5 let ale ten to má o 100% horší, vysoké teploty, strašně moc pupínků, nemluvě o svědění-musíme odlákávat jeho pozornost protože by se udrbal a to mu podávám fenistilové kapky a má plnou pusu aftů, takže si to docela užíváme. Ale očkovat bych je nedala, jsou určitý věci kterými by si měli projít, už kvůli imunitě, nemůžeme furt do těch dětí něco rvát. Přesně jak už tady paní píše, kdyby to bylo hodně nebezpečné tak stát zaplatí očkování všem, takhle jen něco vymyslej a lidi plaťte!!!

 • Klára 06.02.2011 13:58:05

  dobrý den, před 14 dny jsme se byli "nakazit", tak čekám, kdy to mému 2,5 letému synovi vyskočí. Snad to bude také dobrý průběh.. Já je měla až ve škole, mamka mi tvrdila, že jsem poštípaná od mravenců, takže jsem musela chodit do školy jako zdravá. Za týden bylo po nemoci, jizvičky žádné. Jen potom lehla čtvrtina školy, to to mámě došlo, že ne mravenci, ale neštovice :) Jinak jsem určitě PROTI očkování, dnes už se očkuje na tolik věcí, že je asi vážně lepší, nechat dítě projít "aspoň něčím" kvůli imunitě.

 • očkování Ano DAg 03.05.2010 15:22:19

  Dceru jsem nechala naočkovat, neboť jí již je více než 10 a synovi jsem připlatila na vakcínu v roce a půl, nevadí mi ani to, že je jen 80% účinnost, pomůže to i v průběhu neštovic . Každý si musí toto dilema rozhodnout sám .

 • proč ta hysterie Monika 04.04.2010 23:58:44

  Dobrý den všem,
  proboha proč zasahovat do přirozeného běhu věcí. Kdyby byly plané neštovice kdovíjak nebezpečné, bude proti nim očkování povinné! Je to protivné - pro dítě i pro maminky,většinou to přijde, když se to váááážně nehodí - ale co si budeme povídat, vlastně se to nehodí nikdy.Ale když to proběhne, oddychnete si, že to máte z krku. Můj 4,5letý syn je právě bez problémů prodělává a doufám, že se urychleně nakazí i ten 2 letý. Kromě jediné maminky (ta měla z informace, že to kolem lítá hysterický záchvat), které potkávám, mě téměř všechny žádají, ať s nakaženým synem zajdu na kafe!

 • očkovat ne Mirka 15.03.2010 17:36:54

  Také nechci vnucovat nikomu svůj názor,nicméně souhlasím s Hankou.očkovací vakcína je poměrně nová záležitost s ne příliš vysokou garancí ochrany,finančně dost náročná a dle mě úplně zbytečná.v dtrtivé většině případů neštovice znamenají pár dnů vyrážky bez větších komplikací.já jsem proti tomuto očkování

 • Prodělala jsem nejen plané neštovice, Hana 27.01.2010 17:37:30

  ale i zarděnky a jsem tomu velmi ráda. Průzkumy ve světě ukazují, že daleko lépe se protilátky tvoří po prodělání nemoci, zatímco při očkování jejich hladina po cca deseti letech pomalu mizí. Ani své děti jsem nenechala proti těmto nemocem očkovat a ani o tom neuvažuji.

 • očkovat ne lenda 07.12.2009 22:12:23

  já nejsem pro žádná očkování navíc. je to zásah do imunity a čím více se usí tělo bránit, tí,m lépe je připraveno pro život.Neštovice jsme měli téměř každý, tak co.

 • Očkování Elena 02.12.2009 14:10:03

  Určitě jsem pro. Sama mám ještě pár malých jizviček po neštovicích a když si vzpomenu jak to bylo příšerné období…áda toho svých dětí ušetřím

 • očkování sona 02.12.2009 08:23:10

  dobrý den,nechala jsem naočkovat našeho 18měsíčního syna,protože naše dcera je dostala a když jsem viděla,jak to měla v očích,puse a nose,tak jsem toho chtěla ušetřit alespoň malého,Očkování zvládl dobře ,neměl žádné negativní reakce.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Plané neštovice patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plané neštovice

Diskutujte na téma Plané neštovice

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku